pozvanka_12_1_22.jpg

194 svíček za 194 zmařených životů

6. 1. 2022

Na začátku roku 2022, 12. ledna, si připomeneme začátky fungování parašutistů z výsadku Silver A na území Protektorátu Čechy a Morava, jejichž úkolem bylo zajištění úspěšného radiového spojení s Londýnem. Tyto události si tradičně připomínáme v souvislosti s akcí „Silver A v paměti tří generací“, kterou od roku 2008 pořádá Památník Lidice. Letošní akce je jiná v tom, že za místo pietního aktu konaného k uctění památky obětí nebyl vybrán Památník Zámeček, na kterém se pieta tradičně konala. I tak si ale tento významný den československého odboje připomeneme. Na počest všech obětí a zmařených životů zapálíme u pomníku 194 svíček. S uctěním památky začneme od 13 h za účasti zástupců statutárního města Pardubice, jako zřizovatele Památníku Zámeček, a dalších hostů. Po zbytek dne má veřejnost možnost se k uctění památky připojit, a to zapálením svíce či položením květinových darů.

„Tato akce jde přesně s filozofií, kterou se vydal Památník Zámeček při své modernizaci a rekonstrukci, kdy byly symbolicky odstraněny bariéry v podobě oplocení a toto téměř zapomenuté místo se otevřelo veřejnosti. Celoodpolední akce 194 svíček za oběti a zmařené životy bude tedy bez ceremonií a kdokoliv z veřejnosti se bude moci připojit k uctění jejich památky“, sdělil náměstek primátora a předseda dozorčí rady Památníku Zámeček Jakub Rychtecký. Akce se nekoná s cílem nahrazovat pietní akt organizovaný Památníkem Lidice. Věříme však, že se v dalších letech vrátí tam, kam historicky i věcně patří, na pietní místo památníku. „Nechceme a ani nemůžeme zapomínat. Proto se město Pardubice a památník rozhodly přispět do cyklu připomínek svojí symbolickou akcí. Srdečně zvu veřejnost napříč všemi generacemi, aby se k uctění památky připojila a přišla svoji svíci zapálit. Společně tak dáme vědět, že nezapomínáme na minulost a jsme si vědomi, že za náš osud vděčíme tichým bojovníkům, kteří ve jménu svobody a dobré věci obětovali život“, doplňuje primátor města Pardubice Martin Charvát.

V měsíci lednu si na památníku připomene ještě další významný den, a to 27. ledna, který je „Dnem památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti.“ I v tento den se na Památníku Zámeček uctí památka obětí zapálením svíček. Ředitel Viktor Janák k plánovanému programu dodává: „Pokud nám protipandemická opatření dovolí, rádi bychom navíc v tento den uskutečnili v kinosále expozice přednášku pro veřejnost. Hlavním přednášejícím bude doktor Vojtěch Kyncl, autor ideového libreta expozice, který pohovoří na téma „Holocaust a jeho popírání“. V březnu bychom pak navázali dalšími tematickými přednáškami v rámci plánovaného programu k 80. výročí heydrichiády“.

V listopadu loňského roku byly navíc spuštěny edukační programy pro žáky základních a středních škol a gymnázií. Program „Vánoce v protektorátu“ navštívili například žáci páté třídy ze Základní školy Štefánikova v Pardubicích. „Vyprávěli jsme si příběh Památníku Zámeček, vysílačky Libuše, parašutistů i vypálené vesnice Ležáky. Poté jsme se přesunuli k tématu Vánoc v protektorátě i Vánoc, jak je prožíváme my teď. Na základě shlédnutého úvodního filmu expozice bylo nejdůležitější si připomenout, že nikdo není víc, než ostatní a všichni máme stejná práva“, popisuje práci se žáky muzejní edukátorka Eva Kubelková. Dále ještě dodává, že programy se také otevírají pro veřejnost a je tedy dobré sledovat webové stránky památníku včetně jeho sociálních sítí.

Památník Zámeček se po ukončení rekonstrukce veřejnosti slavnostně otevřel 25. října 2021. Po necelých dvou měsících od svého provozu, v polovině prosince loňského roku, přivítal již 1000. návštěvníka. V lednu a únoru 2022 bude expozice otevřena pro veřejnost o víkendech, v čase 13–17 h. Od března potom již v hlavním režimu, tedy úterý až pátek 13–17 h a v sobotu a neděli v prodlouženém intervalu 10–17 h.

www.zamecek-memorial.cz

Zpět
Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli, nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb.

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše