kdo_bude_psát_udalost.png

Filmy v Památníku – Kdo bude psát naši historii

25. 4. 2023

Památník Zámeček a Institut Paměti národa Pardubice vás zvou na poslední společnou filmovou projekci. V dubnu uvedeme snímek Kdo bude psát naši historii (Who Will Write Our History, Roberta Grossman, 2018).

Promítání se bude konat tradičně poslední úterý v měsíci – 25. dubna od 18:00, vstupné je dobrovolné.

Projekcí připomínáme 80 let od povstání ve varšavském ghettu, které začalo 19. dubna 1943 a trvalo do 16. května 1943.

„Nepotřebujete zbraně, abyste bojovali. Můžete bojovat papírem a perem. To byla jedna z nejefektivnějších forem odporu. Zanechat časové kapsle, které vypoví: Nepovedlo se vám nás zabít.“ Americké dokudrama vypráví příběh tzv. Ringelblumova archivu, utajené skrýše několika tisíců unikátních dokumentů, které se nacházely pod varšavským ghettem. Židovská pracovní skupina Oneg Shabbat začala shromažďovat materiály o životě Židů v ghettu, o probíhajícím holocaustu a historii národa, který byl téměř vyhlazen. V létě roku 1942 tyto materiály během prvních deportací ghetta úspěšně zakopali. Dokumenty byly objeveny v troskách Varšavy až po válce, v roce 1946. (Zdroj: Academia Film Olomouc)

Zpět
Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli, nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb.

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše