ELE7e06d7_data15.jpg

Heydrichiáda

V září roku 1941 byl jmenován do úřadu zastupujícího říšského protektora Reinhard Heydrich, který začal okamžitě plnit své poslání – potlačit sílící protinacistický odboj. Po vyhlášení prvního stanného práva (tzv. první heydrichiády) byla zatčena a popravena řada účastníků domácího odboje i členové protektorátní vlády. První stanné právo skončilo v lednu 1942.

Koncem května byl na zastupujícího říšského protektora Heydricha proveden příslušníky zahraničního odboje Jozefem Gabčíkem a Janem Kubišem atentát. Ještě ten den bylo vyhlášeno druhé stanné právo (tzv. druhá heydrichiáda), která trvala do 3. července 1942.

Během těchto dnů odnesly běsnění nacistického aparátu české obce Lidice a Ležáky. Na základě druhého stanného práva bylo také na pardubické střelnici zřízeno popraviště, na kterém položilo svůj život 194 lidí z Pardubicka, Královéhradecka a Kolínska.

Zpět
Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli, nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb.

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše