C2_BO_02.jpeg

Kolaborace

Ne všichni obyvatelé tehdejšího protektorátu se zachovali jako vlastenci. Mezi obyvatelstvem se našlo mnoho jedinců a skupin, kteří našli v okupantech své „osvoboditele“ a snažili se novému režimu uchopení moci a boj proti odboji usnadnit.

Tohoto nebezpečí ze strany domácího obyvatelstva si byl vědom i velitel paradesantu Silver A Alfréd Bartoš. Největší nebezpečí pak představovaly právě kolaborantské organizované skupiny. Na Pardubicku a Královéhradecku působily zejména Vlajka a Árijská pracovní fronta. Na Pardubicku žilo téměř dvě stě členů organizace Vlajka z toho přes sto přímo v Pardubicích. Zajímavostí je, že vedoucí kolaborantské organizace Árijská pracovní frontajejíž členská základna měla přibližně 500 členů, Bedřich Opletal pocházel ze Sezemic. Tedy z obce, ze které pocházel velitel Silver A Alfréd Bartoš.  

Zpět
Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli, nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb.

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše