bila-nemoc-1-1024x745.jpg

Letní kino – Bílá nemoc

7. 6. 2024

Letošní červnové letní kino zahájí film Bílá nemoc, adaptace stejnojmenné divadelní hry Karla Čapka, která byla poprvé uvedena v roce 1937. Na konci stejného roku šla do kin filmová adaptace, obě verze příběhu v sobě nesou varování před sílící mocí nacistického režimu.

Projekce proběhne v pátek 7. června od 21:30 na louce u památníku, v případě velmi nepříznivého počasí se přesune do kinosálu Památníku Zámeček. Vstupné je dobrovolné, na místě budou k zakoupení nápoje.

Do jakési země, jejíž národ je plamennými projevy diktátora právě úspěšně přesvědčován o své nadřazenosti a oprávněnosti vojenské expanze, se rozšířil bacil silně destruktivní formy malomocenství. Je nazýván morbus Tshengi nebo lidově „bílá nemoc“. Jediný, kdo proti němu vyvinul účinný lék, je lékař chudých jménem Galén. Odmítá však tajemství svého medikamentu prozradit, dokud mocní maří lidské životy válkami. Čapkova hra Bílá nemoc byla poprvé uvedena v lednu 1937, tedy v čase bezprostředního ohrožení nacismem, a její paralela s tehdejší současností a především blízkou budoucností je děsivě výstižná. Haasova filmová adaptace, jež měla premiéru už na konci téhož roku, v sobě díky stejnému obsazení hlavních rolí uchovala výjimečné kvality této první inscenace, zároveň však zůstává svébytným nadčasovým dílem. (Zdroj anotace: Národní filmový archiv)

Na další filmové projekce se můžete těšit každý červnový pátek od 21:30, v sobotu 8. června navíc k příležitosti dobročinného běhu a pochodu Po stopách Silver A promítneme film Poslední závod.

Zpět
Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli, nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb.

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše