logo.png

Památník Zámeček byl jedním z iniciátorů projektu Východočeská muzea a galerie proti válce

4. 1. 2023

Památník Zámeček byl společně s Muzeem Východních Čech hlavním iniciátorem projektu Východočeská muzea a galerie proti válce, jehož součástí byla sbírka Mince pro Ukrajinu. Výtěžek sbírky v listopadu putoval organizaci UNICEF a jejímu programu Děti ve válce. Celkem se vybralo 53 584 Kč, návštěvníci Památníku Zámeček přispěli druhým nejvyšším obnosem.

Projekt vznikl v březnu 2022 jako reakce na válku na Ukrajině a celkem se do něj zapojilo osm muzeí a galerií – z Pardubického kraje to vedle Památníku Zámeček byly Regionální muzeum v Chrudimi a Východočeské muzeum v Pardubicích. Dále se zapojily Muzeum východních Čech a Galerie moderního umění v Hradci Králové, Regionální muzeum a galerie v Jičíně, Muzeum a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou a Muzeum Náchodska.

„V této hrůzné situaci vyniklo jedno obrovské pozitivum – ochota našich návštěvníků podílet se na sbírce a pomoci tak dobré věci. Zejména jsem byl překvapen, jak velký zájem vyvolala sbírka mezi dětmi ve školách, díky kterým se podařilo vybrat značnou část obnosu,“ doplnil Viktor Janák, ředitel organizace. Autorem loga sbírky je grafické studio Datle, které mimo jiné stojí za vizuálním stylem Památníku Zámeček.

Vedle sbírky jsme se zapojili i edukačními programy a programy pro veřejnost. Hned v březnu jsme v prostorách expozice přivítali rodiny uprchlíků s dětmi. Probírala se jak témata osobních práv a svobod, tak současná válečná situace. Benefiční akce se zúčastnili také prot. Alexandr Chelnokov, člen pravoslavné církve, Nataliya Dotsenko za Diecézní charitu Hradec Králové a náměstek primátora statutárního města Pardubice Jakub Rychtecký. „S aktualizovaným programem Lidská práva jsme vyjeli i do několika škol. Mohli jsme tedy přímo reagovat na aktuální dění na Ukrajině, diskutovat o něm se žáky a žákyněmi a vztáhnout ho k obecnější problematice lidských práv,“ říká o programu edukátorka Památníku Zámeček Eva Kubelková.

Více o aktivitách dalších muzeí a galerií zapojených do projektu si můžete přečíst například zde

Děkujeme návštěvníkům a žákům za zapojení se do sbírky a za plodné diskuze v rámci edukačních programů. Účastí v projektu jsme jasně vyjádřili podporu Ukrajině a připomněli si, že bojovat za svobodu je nutné i ve 21. století.

Zpět
Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli, nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb.

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše