ICOMweb.jpg

Památník Zámeček navštíví muzejníci z celého světa, a to díky zapojení do CZ ICOM

10. 8. 2022

V Praze se od 20. do 28. srpna 2022 koná 26. Generální konference Mezinárodní rady muzeí (ICOM). Tato významná celosvětová akce věnovaná muzeím, odborníkům a odbornicím, kteří v nich působí, se v České republice letos uskuteční poprvé. Památník Zámeček Pardubice se během svého krátkého fungování stal členem Mezinárodního výboru památníků a memoriálních muzeí připomínajících zločiny proti lidskosti (ICMEMO), který je součástí ICOM. Jako člen ICOM Památník bude mít vedle účasti na konferenci příležitost zapojit se do celosvětově významných diskuzí, které jsou pro organizaci dlouhodobě klíčové.

Společně s Filipem Petličkou, novým ředitelem Ostravského muzea, přednese na konferenci příspěvek také ředitel Viktor Janák. Přednáška Between Historiography and Political Narrative I se bude věnovat památníkům a pomníkům, jež se ve 20. století zmítaly mezi různými režimy a jejich narativy. Na příspěvek naváže doktor AV ČR Vojtěch Kyncl s příspěvkem Between Historiography and Political Narrative II: The Great Patriotic War as a State Narrative in WWII Czech Memorials. Oba příspěvky budou předneseny v rámci tématu Muzea jako nástroje propagandy (Museums as Instruments of Propaganda).

Generální konference ICOM se letos poprvé koná v hybridním formátu a nabízí bohatý odborný program tvořený přednáškami, panelovými diskuzemi, kulatými stoly a debatami. Účastníkům
a účastnicím mimo jiné umožňuje navázání kontaktů a výměnu zkušeností s dalšími návštěvníky a návštěvnicemi z celého světa. Muzea a firmy dále mají možnost prezentovat způsoby, jakými přistupují k aktuálním problematikám týkajícím se muzejního a výstavního odvětví. Součástí programu konference jsou také exkurze do muzeí po celé republice. Jedna z nich povede i do Pardubic, kde budou mít kolegové a kolegyně ze zahraničí možnost navštívit i expozici Památníku Zámeček.

Účast na konferenci je ideální příležitostí k získání nových kontaktů a prezentování práce Památníku mezinárodním kolegům a kolegyním.

Zpět
Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli, nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb.

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše