pozvánka-1_ořez2.jpg

Památník Zámeček Pardubice a Historický ústav AV ČR pořádají konferenci o soudních procesech s nacistickými válečnými zločinci

4. 12. 2023

Památník Zámeček Pardubice a Historický ústav Akademie věd České republiky společně pořádají konferenci s názvem „Nemohu se upamatovati“ Důkazy a důkazní prostředky v soudních procesech v Československu s nacistickými válečnými zločinci. Mezi prezentujícími nebudou chybět zástupci českých univerzit a muzeí, ale také zahraniční hosté. Konference věnující se nacistickým válečným zločincům, která proběhne ve čtvrtek 7. prosince v pardubickém památníku, je přístupná široké veřejnosti.

Konference a následně z ní vycházející publikace se sice věnuje nacistickým zločincům 2. světové války, reaguje ale také na současné dění. „Vzhledem ke stále sílící snaze části společnosti zpochybňovat důkazy o nacistickém bezpráví, stejně jako doklady o válečných zločinech páchaných v minulosti a současnosti jinými režimy (například v Jugoslávii či na Ukrajině) je žádoucí, aby vznikl přehledný odborný výstup, který by shrnul různé podoby důkazních prostředků a jejich soudní hodnocení,“ shodli se ředitel Památníku Zámeček Pardubice Viktor Janák a ředitel Historického ústavu AV ČR Martin Holý. Konference je určena odborné i neodborné veřejnosti, tedy všem zájemcům o historii, 2. světovou válku, válečné zločiny nebo soudní procesy jako takové. Vzhledem k omezené kapacitě je však nutné účast předem nahlásit na hlouskova@zamecek-memorial.cz

Zahraničními prezentujícími budou Claudia Kuretsidis-Haider a Winfried R. Garscha z rakouského Documentation Centre of Austrian Resistance. Konferenci bude moderovat Jan Němeček z Historického ústavu AV ČR, mezi vystupujícími nebudou chybět například Jakub Šlouf z Ústavu pro studium totalitních režimů s příspěvkem o vlivu pracovníků justice na konečnou podobu retribuce, Daniela Králíková z Charles University Innovations Prague se zaměří na důkazní prostředky v poválečné retribuci a z Univerzity Palackého v Olomouci přijede Pavel Kreisinger s příspěvkem o posledním popraveném příslušníkovi gestapa v Československu. Kompletní program je zveřejněn na webu Památníku Zámeček Pardubice.

Celodenní konference je pokračováním úspěšné spolupráce Památníku Zámeček Pardubice s Historickým ústavem AV ČR. Poslední společnou akcí byla účast edukátorky památníku Evy Kubelkové na Týdnu Akademie věd ČR 2023, kde společně s Vojtěchem Kynclem vedla workshop Osudy obětí heydrichiády. Spolupráce obou institucí bude pokračovat i v roce 2024.

Památník Zámeček Pardubice se nachází na území nacistického popraviště, kde bylo v průběhu heydrichiády v roce 1942 popraveno 194 osob včetně dospělých obyvatel obce Ležáky a podporovatelů výsadku Silver A. Moderní expozice zasazuje situaci na Pardubicku za 2. světové války do kontextu světových dějin a zabývá se i poválečným obdobím.

Zpět
Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli, nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb.

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše