PZ_pietni uzemi_foto_Ondrej_Bouska.jpg

Památník Zámeček Pardubice a ZŠ Staňkova sází krokusy za děti, které zemřely v průběhu holocaustu

25. 10. 2023

Památník Zámeček Pardubice a Základní škola Pardubice, Staňkova se 2. listopadu od 9 hodin zasazením krokusů zapojí do Projektu krokus. Ten připomíná jeden a půl milionu židovských a tisíce dalších dětí, které zemřely během holocaustu. Děti si kromě zasazení cibulek na střeše památníku popovídají s edukátorkou o holocaustu, rasismu, diskriminaci a nenávisti. Tedy tématech, která jsou stále aktuální.

Projekt je určen primárně žactvu staršímu 11 let a vedle vzpomínky na oběti je příležitostí k přiblížení problematiky holocaustu dnešním dětem. „Součástí dopolední akce bude rozprava nejen o holocaustu a 2. světové válce, ale také o současných projevech antisemitismu, kterých v poslední době přibývá i kvůli eskalaci izraelsko-palestinského konfliktu,“ doplnil ředitel Památníku Zámeček Pardubice Viktor Janák.

Krokusy zasazené na podzim by měly vykvést blízko data Mezinárodního dne památky obětí holocaustu, který připadá na 27. ledna. Jejich žlutá barva připomíná Davidovu hvězdu, kterou bylo židovské obyvatelstvo na příkaz nacistického režimu povinno nosit na svrchní i spodní vrstvě oděvu (v Protektorátu Čechy a Morava nařízení zavedl 1. září 1941 Reinhard Heydrich).

Projekt krokus založila organice Holocaust Education Ireland v roce 2005 a v průběhu let se do něj zapojilo dvanáct evropských zemí včetně České republiky, kde ho koordinuje Oddělení pro vzdělávání a kulturu Židovského muzea v Praze. Památník Zámeček Pardubice se do projektu letos zapojí poprvé.

Památník Zámeček Pardubice se nachází na území nacistického popraviště, kde bylo v průběhu heydrichiády v roce 1942 popraveno 194 osob včetně dospělých obyvatel obce Ležáky a podporovatelů výsadku Silver A. Moderní expozice zasazuje situaci na Pardubicku za 2. světové války do kontextu světových dějin a zabývá se i poválečným obdobím.

Zpět
Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli, nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb.

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše