Cenu převzali architekt Vít Podráský a ředitel Památníku Zámeček Viktor Janák

Památník Zámeček Pardubice získal mezinárodní cenu BIG SEE Architecture Award

21. 5. 2024

Památník Zámeček Pardubice byl 16. května ve slovinské Lublani oceněn mezinárodní cenou BIG SEE Architecture Award v kategorii Veřejné a kulturní budovy a stavby infrastruktury. Jedná se o další úspěch pro realizaci projektu architektů Víta Podráského a Jana Žalského.

V roce 2022 realizace v rámci soutěže Stavba roku získala Cenu za mimořádný společenský přínos a Cenu předsedy Senátu Parlamentu České republiky a byla nominována na Českou cenu za architekturu. Minulý rok památník získal titul Stavba roku 2023 v Pardubickém kraji. „Ocenění realizace památníku mezinárodní porotou je důkazem, že jeho architektonické provedení je stejně působivé jako místo, na kterém se nachází. Syrovost vybraných materiálů nebo hra se světlem a stíny navíc utváří návštěvnický prožitek stejnou mírou jako obsahová stránka expozice,“ uvedl ředitel Památníku Zámeček Pardubice Viktor Janák, který společně s architektem Vítem Podráským cenu osobně převzal.

Budova památníku byla navržena jako betonový odlitek. Je zapuštěna do země, aby nekonkurovala pomníku z roku 1949 a aby byla původní podoba bývalého nacistického popraviště zachována tak, jak jen to je v současnosti možné. Raritou je svažující se hliněná podlaha v jedné z částí expozice, která připomíná val, na kterém vyhaslo 194 životů.

BIG SEE Architecture Awards jsou udělovány v rámci festivalu BIG Architecture Ljubljana Festival architektům a projektům z jižní a východní Evropy. Soutěž na rekonstrukci Památníku Zámeček vypsalo Statutární město Pardubice v roce 2017, rekonstrukce a revitalizace pietního území probíhala od dubna 2020 do října 2021, kdy se nová budova expozice otevřela veřejnosti. Vedle architektonických ocenění se památník dostal do užších nominací na mezinárodní muzejní ceny Živa, Luigi Micheletti Award a EMYA.

Na místě dnešního Památníku Zámeček bylo v období heydrichiády v roce 1942 popraveno celkem 194 osob, mezi kterými byli i dospělí obyvatelé vypálené osady Ležáky. Moderní expozice připomíná oběti, příběh výsadku Silver A, který je úzce spojen s Pardubicemi, odboj
i kolaborantství. Vše pak zasazuje do kontextu předválečného a poválečného dění.

Zpět
Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli, nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb.

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše