StavbaRoku-3.jpg

Památník Zámeček sbírá úspěchy, nejnověji zabodoval v krajské soutěži Stavba roku

27. 10. 2023

V úterý 24. října proběhlo ve Společenském sále pardubického zámku slavnostní vyhlášení krajské soutěže Stavba roku. Ta probíhá od roku 2004 a členy poroty jsou zástupci Pardubického kraje, České komory autorizovaných inženýrů a techniků a Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR. Ocenění v rámci kategorie Hlavní cena si odnesla i rekonstrukce a modernizace Památníku Zámeček Pardubice.

"Porota ocenila, že architektonicky racionálně pojatá stavba dokonale splyne s okolním terénem, podporujíc obnovu historického prostředí a zůstává nenápadnou výstavbou v parku, kde zdánlivě povyšuje jeho historickou dominantu díky zdokonalenému použití materiálů, včetně pohledového betonu a skla, a inovativní práci se světlem," přiblížil rozhodnutí poroty první náměstek primátora Jakub Rychtecký, který měl projekt modernizace a rekonstrukce na starosti s tím, že jej vnímá jako další ocenění práce architektů Víta Podráského a Jana Žalského, historika Vojtěch Kyncla a jeho týmu, kolegů z úřadu, ale i dodavatele stavby SKOS Skuteč, s.r.o. „Těší mě, že po dvou oceněních, které památník získal na celostátní úrovni ve Stavbě roku České republiky, jsme uspěli i na domácí půdě v Pardubickém kraji. Je to hezké vysvědčení pro všechny, kteří se na projektu podíleli, a pro nás všechny velká satisfakce,“ doplnil Rychtecký.

Památník Zámeček byl zbudován na místě nacistického popraviště, které vzniklo v důsledku tzv. druhého stanného práva po atentátu na Reinharda Heydricha v roce 1942. Skládá se z pietního místa, na němž se nachází památník obětem, a muzea s výstavou, která připomíná události spojené s druhou světovou válkou a nacistickými zločiny na Pardubicku. V roce 2021 skončila jeho rekonstrukce, která proběhla díky podpoře statutárního města Pardubice, a nyní slouží jako důležitá památka a upomínka na tragické události minulosti a jako varování před totalitními režimy. Město Pardubice rekonstruovalo a modernizovalo památník s významným přispěním Evropské Unie, ITI Hradecko-pardubické aglomerace.

"Jsem nadšený, že po úspěchu na celorepublikové Stavbě roku a nominaci na Českou cenu za architekturu získal projekt rekonstrukce památníku další ocenění," uvedl ředitel Památníku Zámeček Pardubice Viktor Janák. "Věříme, že i návštěvníci ocení unikátní architektonické řešení expozice, které výrazně umocňuje návštěvnický zážitek," dodal.

O soutěži

Od roku 2004 Pardubický kraj společně s Českou komorou autorizovaných inženýrů a techniků (ČKAIT) a Svazem podnikatelů ve stavebnictví v ČR (SPS) pravidelně pořádá krajskou soutěž Stavba roku, obvykle v intervalech dvou let. V letošním ročníku byli oceněni zástupci čtyř unikátních staveb bez ohledu na jejich charakter, a další sedm staveb obdrželo ocenění od poroty v podobě čestného uznání. Tento rok byla poprvé předána Cena poroty za zlepšení veřejného prostoru, kterou získalo město Vysoké Mýto. V hlasování veřejnosti se nejvíce hlasů dostalo škole Svítání v Pardubicích.

Tiskový úšek Magistrátu města Pardubic

Foto ceny: Památník Zámeček Pardubice

Zpět
Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli, nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb.

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše