IMG_20220821_150449.jpg

Památník Zámeček se aktivně zúčastnil 26. Generální konference ICOM

20. 9. 2022

Od 20. do 28. srpna 2022 se v Praze konala 26. Generální konference ICOM (Mezinárodní rada muzeí). Konference se v České republice konala poprvé a novinkou byl také její hybridní formát. A jak jsme Vás již informovali, této významné mezinárodní akce se aktivně zúčastnil i Památník Zámeček Pardubice.

Památník Zámeček Pardubice se běhen svého krátkého fungování stal členem Mezinárodního výboru památníků a memoriálních muzeí připomínajících zločiny proti lidskosti (ICMEMO), který je součástí ICOM. Náš tým se tedy účastnil nejen desítek přednášek, diskuzních panelů, workshopů a debat, ale také měl jako člen ICOM příležitost zapojit se do celosvětově významných diskuzí, které jsou pro organizaci dlouhodobě klíčové. Zastřešujícím tématem letošní konference byla Síla muzeí, čtyři hlavní podtémata nesla název Smysl: Muzea a občanská společnost, Udržitelnost: Muzea a schopnost překonávat krize, Vize: Muzea a vedení, Komunikace: Muzea a nové technologie. Vedle účasti na přednáškách a diskuzích navázaných na tato témata jsme navštívili programy některých z výborů, kde byl čas a prostor věnovat se dalším aktuálním problematikám souvisejícím s jejich užším zaměřením. Ve čtvrtek se konala off-site setkání, kdy se výbory přesunuly z Kongresového centra do muzeí, galerií a dalších prostor po celé Praze a v její blízkosti.

Ředitel Památníku Zámeček Viktor Janák v rámci sekce Muzea jako nástroje propagandy (Museums as Instruments of Propaganda), která byla součástí jednoho ze setkání výboru ICMEMO, aktivně vystoupil s příspěvkem Between Historiography and Political Narrative I. V něm se společně se spoluautorem Filipem Petličkou věnoval památníkům a pomníkům, jež se ve 20. století zmítaly mezi různými režimy a jejich narativy. Jedním z nich byl Památník Zámeček Pardubice – Viktor Janák přiblížil jeho historii i současný stav expozice. Kromě programů ICMEMO jsme navštěvovali převážně program Mezinárodního výboru pro marketing a vztahy s veřejností (MPR) a Mezinárodního výboru pro vzdělání a kulturní činnosti (CECA). Konferenci jsme dále využili k navazování kontaktů a k prezentaci Památníku Zámeček Pardubice.

Součástí programu konference byly exkurze do muzeí po celé České republice. Jedna z nich vedla do Pardubic, naši kolegové a kolegyně z České republiky i ze zahraničí tak měli možnost zavítat do Památníku Zámeček. Expozicí je v pátek 26. 8. provedl ředitel Viktor Janák a věříme, že pro hosty a hostky byl výlet do Památníku stejně inspirativní jako zbytek programu konference.

Zpět
Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli, nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb.

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše