Památník Zámeček obdržel listinu, která stvrdila nominaci na cenu Živa.

Památník Zámeček v nejlepší společnosti na cenách Živa

29. 11. 2022

16.–19. listopadu jsme navštívili město Brežice ve Slovinsku, kde proběhla mezinárodní konference a zároveň předávání prestižních muzejních cen Živa Award, které vyhlašuje Fórum slovanských kultur (Forum of Slavic Cultures). Letos byl jako jediný z České republiky nominován právě Památník Zámeček.

Dvě hlavní ocenění – cenu Živa pro nejlepší slovanské muzeum (Živa Award for the Best Slavic Museum) a cenu Živa pro nejlepší slovanskou kulturní a přírodní památku (Živa Award for the Best Heritage Site) – uděluje od roku 2014 mezinárodní porota, která byla letos složena z 15 členů. Ta rozhoduje také o několika zvláštních uznáních. Ve Fóru slovanských kultur jsou pak zastoupeny Česká republika, Bulharsko, Bosna a Hercegovina, Chorvatsko, Černá Hora, Severní Makedonie, Polsko, Srbsko, Slovensko, Slovinsko a Ukrajina.

Kromě samotného galavečera s předáním cen proběhla v Brežici také konference, na které se jsme představili Památník Zámeček a naše aktivity. Kromě pardubického Zámečku na konferenci vystoupilo dalších 33 zástupců nominovaných institucí. Součástí skvěle připraveného programu byl také tzv. marketplace, kde jsme si vyměňovali zkušenosti a inspirace s ostatními kolegyněmi a kolegy z více než 10 evropských zemí. V rámci konferenční exkurze jsme také navštívili slovinský hrad Rajhenburg, který byl v dubnu roku 1941 přeměněn na deportační tábor pro Slovince.

Již samotná nominace na prestižní Živa Award je pro Památník Zámeček velkým úspěchem, navíc jsme se ocitli ve společnosti těch nejlepších!

Zpět
Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli, nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb.

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše