Festival Zámeček_fotka.png

Památník zve filmové diváky na letní Festival Zámeček

19. 5. 2022

Památník Zámeček ve spolupráci s Pardubickým letním kinem Rebel připravili k letošnímu 80. výročí heydrichiády Festival Zámeček, který představí oceňované filmové snímky, jenž svým obsahem korespondují s historickým obdobím, které Památník návštěvníkům připomíná. Milovníci české i zahraniční kinematografie se mohou těšit na měsíc červen a červenec. Pro diváky je připraveno několik oceňovaných, klasických, ale i méně známých filmů, které budou promítány zdarma.

Festival Zámeček začne s promítám již v červnu, v parku před Památníkem Zámeček, a to každý pátek vždy od 21:00 h. „První červnový pátek se představí nejen Českými lvy, ale i zahraničními cenami ověnčený Protektor Marka Najbrta. Ten nás uvede do atmosféry přelomu demokracie a diktatury, doby Protektorátu Čechy a Morava vedoucí až k atentátu na Reinharda Heydricha. Jednu z nejtragičtějších událostí české historie připomene snímek Lidice v režii Petra Nikolaeva. Třetí pak bude Zpráva Petera Bebjaka, která nás z tuzemského prostředí přesune do Osvětimi a zaměří se na osudy lidí židovského vyznání za války. Přesah do poválečných let pak nabídne film Bohdana Slámy s názvem Krajina ve stínu, jenž opět získal několik Českých lvů, stejně jako Ceny české filmové kritiky,“  představuje chystaný program ředitel Památníku Zámeček Viktor Janák.

Pardubickému letnímu kinu Rebel pak budou patřit červencové čtvrtky, a to od 21:30 h v areálu ZA VODOU vedle mostu Pavla Wonky. Divákům budou nabídnuty jak oscarové filmy Saulův syn a Sophiina volba, tak noviny zastoupené snímkem Přirozené světlo, nebo filmová klasika Hanebný pancharti.

Souběžně s filmy se ještě během červnových středečních podvečerů od 17:00 bude konat v kinosále Památníku Zámeček několik přednášek. Ty budou opět zdarma. 8. června vystoupí docent Jaroslav Šebek z Historického ústavu Akademie věd ČR s tématem Křesťanské církve v době heydrichiády. Cyklus přednášek v památníku pak 15. června ukončí Adolf Vondrka s přednáškou pojmenovanou Poslední vysílání Jiřího Potůčka z Pardubicka.

Festival Zámeček se koná za přispění Pardubického kraje a statutárního města Pardubice. Jsme rádi, že můžeme připomenout téma i populární cestou a přiblížit tak tuto část historie širší veřejnosti.

www.zamecek-memorial.cz

Zpět
Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli, nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb.

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše