Libuse vola Londyn.jpg

"Poslední vysílání Jiřího Potůčka z Pardubicka"

15. 6. 2022

Cyklus přednášek k 80. výročí heydrichiády zakončí 15. června pan Adolf Vondrka s přednáškou „Poslední vysílání Jiřího Potůčka z Pardubicka“. Po zradě Karla Čurdy dochází k rozkrytí pardubických podporovatelů paraskupiny SILVER A, Jiří Potůček je varován a opouští Ležáky. Jeho radiosouprava Libuše je převezena na místo své poslední relace z Pardubicka.

Zatímco v noci ze 17. na 18. června 1942 obkličuje 700 mužů Waffen-SS a gestapa chrám svatých Cyrila a Metoděje v pražské Resslově ulici, kde se ukrývá sedm parašutistů z různých výsadků, Jiří Potůček provádí na „neznámém místě“ na Pardubicku svoji poslední relaci. Během čtyřhodinového spojení s Londýnem použije dva různé vysílače, odvysílá 15 telegramů a hned poté se přesouvá do Bohdašína u Červeného Kostelce. Z jakého místa a za jakých okolností probíhá poslední Potůčkovo rádiové spojení s Anglií z Pardubicka, kdo ho podporoval a jak probíhalo poválečné vyšetřování těchto okolností si budeme povídat v kinosále Památníku Zámeček od 17 hod.“, dodává k přednášce pan Adolf Vondrka.

Termín poslední přednášky je 15. června 2022 od 17 h. Vstup pro účastníky je zdarma a doporučujeme rezervaci místa prostřednictvím e-mailu: zamecek@zamecek-memorial.cz.

Budeme se těšit.

Zpět
Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli, nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb.

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše