lázně.jpg

Přednášky v Památníku – Antisemitismus v českých lázních

20. 9. 2023

Eva Janáčová z Ústavu dějin umění AV ČR přiblíží problematiku antisemitismu v českých lázních, a zároveň zahájí podzimní cyklus přednášek v Památníku Zámeček.

Přednáška proběhne ve středu 20. září od 18:00 v kinosále Památníku Zámeček, vstupné je 50 Kč.

Lázeňský antisemitismus představuje fenomén, který se v českých, ale i moravských lázních objevoval od konce 19. století až do třicátých let 20. století. K jeho hlavním centrům patřily západočeské lázně v čele s Karlovými Vary, Mariánskými Lázněmi a Františkovými Lázněmi. Hlavní manifestací lázeňského antisemitismu se především staly obrazové dopisnice karikující židovské hosty. Časem přibyly protižidovské kresby otištěné v novinách, drobné sošky a sousoší stereotypně zobrazující Židy. Přednáška přiblíží na bohatém obrazovém materiálu vznik a vývoj lázeňského antisemitismu, který se výrazně podepsal na kulturním dědictví místních lázní. (Autorka anotace: Eva Janáčová)

Zpět
Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli, nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb.

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše