popraviste_tesne_po_1945.jpg

Přednášky v Památníku – Heydrichiáda ve východních Čechách a poválečné následky

21. 6. 2023

Výročí heydrichiády na Pardubicku připomene přednáška PhDr. Vojtěcha Kyncla, Ph.D. a Mgr. Moniky Němcové, kteří zároveň představí vznik nové publikace Děs dýchl do tváře. Knihu, jež se věnuje obětem popraveným na Zámečku, si můžete zakoupit na pokladně Památníku Zámeček.

Přednáška proběhne ve středu 21. června od 18 hodin v kinosále Památníku Zámeček, vstupné je 50 Kč.

Střelnice nacistické pořádkové policie v Pardubicích se stala místem násilného úmrtí téměř dvou set lidí, kteří zde byli zavražděni v odplatě po atentátu na Reinharda Heydricha. Devadesát z nich patřilo vědomě či nevědomě do okruhu spolupracovníků paravýsadku Silver A. Sto dalších obětí bylo vybráno příslušníky gestapa a SD a pod záminkou svého protiněmeckého smýšlení bylo popraveno. Vyšetřování všech těchto případů odhalilo v letech 1945-1948 zákeřné členy gestapa, konfidenty i běžné sousedy, jejichž spory skončily tragicky nejen z pohledu obětí, ale po zasedání mimořádných lidových soudů po skončené válce i pro ně samotné. Nové poznatky a souvislosti ukazují dobu heydrichiády jinak, než jak jsme ji znali z pietních slavností a proslovů posledních téměř osmi desítek let. (Autor: PhDr. Vojtěch Kyncl, Ph.D.)

Zpět
Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli, nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb.

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše