Badín pomník.jpg

Přednášky v Památníku – Mezi hrdiny republiky a "bahnem švejkismu": českoslovenští veteráni 1. světové války

15. 11. 2023

Osud československých veteránu mezi lety 1918 až 1938 přiblíží doc. Mgr. Jiří Hutečka, Ph.D. z Historického ústavu Univerzity Hradec Králové. Přednáškou také připomínáme Den válečných veteránů, který připadá na 11. listopadu.

Přednáška proběhne ve středu 15. listopadu od 18:00 v kinosále Památníku Zámeček, vstupné je 50 Kč.

Zakladatelský mýtus samostatného čs. státu známe všichni – hrdinné čs. Legie coby ozbrojená větev exilové politiky úspěšně a za cenu nemalé odvahy a obětí výrazně přispěly k velmocenskému přijetí masarykovského projektu samostatné republiky, jen aby pak své hrdinství stvrdily vpravdě heroickou anabází skrze krvavou lázeň ruské občanské války a vrátily se do náruče vděčného národa. Pomineme-li, že ani v tomto případě se mýtus ne zcela shodoval s realitou a například návrat legií domů byl cokoliv jen ne idylou, jedním z jeho klíčových historických problémů je skutečnost, že ve svém výkladu – jenž zavdával legionářům velice reálné nároky na sociální výsady – zcela pomíjí většinovou zkušenost let 1914-1918 mezi vojáky původem z českých zemí, jichž 90% poznalo pouze sukno c. a k. uniformy. Dokonce i jejich česky mluvící většina tak prožila zcela jinou válku než jakou oficiálně "prožila" jejich nová vlast, a právě jejich (sebe)reflexí, postupnou snahu o vybudování vlastní identity a veřejného obrazu v meziválečném Československu se zabývá přednáška, jejímž cílem je ukázat, že výklad první světové války nebyl mezi jejími přímými účastníky ani zdaleka tak jednoduchý, jak by se mohlo zdát. (Autor anotace: Jiří Hutečka)

Zpět
Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli, nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb.

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše