DSC_7964.jpg

Skauti do Památníku Zámeček Pardubice přinesou Betlémské světlo, uskuteční se také koncert a tvořivá dílna

11. 12. 2023

Památník Zámeček Pardubice si pro návštěvníky i letos přichystal vánoční program. Třetí adventní víkend 16. a 17. prosince se mohou těšit na tvořivou dílnu, vystoupení pěveckého sextetu ze Základní umělecké školy Pardubice, Havlíčkova a víkend zakončí předání plamínku Betlémského světla.

Výtvarná dílna bude určena nejen pro manuálně zručnější a trpělivější návštěvníky, ale i pro ty méně zkušené a více netrpělivé. Vedle náročnějších přáníček s motivy z průsvitného papíru a ozdob do oken si bude možné vyrobit i jednodušší, ale stejně krásné 3D hvězdy. Dílna proběhne ve foyer památníku oba víkendové dny od 13 hodin. V sobotu poběží do 16 hodin a v neděli do 15 hodin, kdy na ni naváže vánoční koncert.

Koledy si návštěvníci budou moct zazpívat společně s dětmi ze ZUŠ Pardubice, Havlíčkova pod vedením Zdeňky Grossové. Následně skauti ze střediska Šestka z oddílu 5 k pomníku přinesou Betlémské světlo. Kdo si tedy donese svoji lucerničku nebo svíčku, může si tento symbol míru, lásky, naděje a přátelství odnést domů. Koncert i předání plamínku Betlémského světla proběhnou v neděli venku u pomníku, pro návštěvníky bude přichystáno i něco teplého nealkoholického na zahřátí.

Vánocům se Památník Zámeček věnuje také v edukačních programech. Letos naposledy se mezi ně vrátily oblíbené Vánoce v protektorátu. „V rámci programu si s dětmi povídáme o tom, jak lidé prožívali Vánoce za druhé světové války. Porovnáme také, jak se postupně proměnily představy o Vánocích a hodnoty s nimi spojené,“ uvedla edukátorka památníku Eva Kubelková. Na příští rok se chystá nový sezónní edukační program. Památník Zámeček Pardubice se po vánoční pauze návštěvníkům znovu otevře 6. ledna.

Památník Zámeček Pardubice se nachází na území nacistického popraviště, kde bylo v průběhu heydrichiády v roce 1942 popraveno 194 osob včetně dospělých obyvatel obce Ležáky a podporovatelů výsadku Silver A. Moderní expozice zasazuje situaci na Pardubicku za 2. světové války do kontextu světových dějin a zabývá se i poválečným obdobím.

Zpět
Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli, nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb.

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše