bartos.png

Odboj

Situace, která nastala v roce 1939, kdy nacistické síly rozbily Československo a utvořily Protektorát Čechy a Morava, vzbudila u domácího obyvatelstva přirozený odpor, který se projevil seskupením československých vlastenců do odbojových organizací.

V protektorátu se tak utvořily skupiny jako Obrana národa, Petiční výbor Věrni zůstaneme, ÚVOD, či legendární skupina „Tři králové“. Bohužel se gestapu podařilo většinu odbojových organizací rozbít a zpřetrhat jejich spojení s exilovou vládou v Anglii. Obnovení těchto kontaktů se stalo nezbytností. Klíčovou roli sehrála druhá skupina vlastenců, kteří místo boje na domácím poli zvolili emigraci a vstup do československého zahraničního vojska. Několik desítek mladých můžů bylo vybráno k parašutistickému výcviku, aby mohla být shozena zpátky do okupované vlasti s různými úkoly od informačních, sabotážních až po atentát.   

Zpět
Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli, nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb.

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše