Nová kniha z vydavatelský Historického ústavu.jpg

V Památníku Zámeček byla ve spolupráci s Historickým ústavem AV ČR představena nová kniha Za Reinharda Heydricha. Po Reinhardu Heydrichovi

16. 6. 2022

V pátek 24. června se v prostorech Památníku Zámeček v Pardubicích od 19:30 h představila veřejnosti nová kniha vydavatelství Historický ústav, která jasně prokazuje, že první a druhá heydrichiáda zůstávají živou podstavou českých, československých a evropských protinacistických dějin. Kolektivní monografie Za Reinharda Heydricha. Po Reinhardu Heydrichovi, jejíž editorkou a spoluautorkou je doc. PhDr. Zlatica Zudová-Lešková, CSc., spolu s kolektivem renomovaných historiků, archivářů, právníků, publicistů, spisovatelů a rovněž pedagogů České republiky, předkládá nové poznatky z období druhé světové války na území Protektorátu Čechy a Morava ve spojitosti s osobou zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, doplněné původními archiváliemi z českých, britských a německých fondů.

„Kniha nepředkládá jen fakta, ale především otevírá vztahové souvislosti, odehrávající se současně a zároveň si uchovávající svou autonomnost,“ lze číst v anotaci zbrusu nového vědeckého díla. Každý, kdo se zajímá o dobu vlády Reinharda Heydricha v protektorátu a následné období po jeho smrti z hlediska českého i mezinárodního kontextu, by proto neměl publikaci minout. Samotného seznámení veřejnosti s knihou se zúčastní známí historici, kteří se na jejím vzniku podíleli, a to: doc. PhDr. Zlatica Zudová-Lešková, CSc., PhDr. Václava Horčáková, PhDr. David Hubený, Ph.D., s manželkou Mgr. Lucií Hubenou, PhDr. Vojtěch Kyncl, Ph.D., doc. PhDr. Jan Němeček, DrSc. a doc. Mgr. Jaroslav Šebek, Ph.D.  Prostor pro otázky a jejich zodpovězení tak bude velice široký. Kromě možnosti diskuse s autory a autogramiády, bude umožněné koupit si publikaci za zvýhodněnou cenu.

Ředitel Památníku Zámeček Viktor Janák k chystané akci dodává: „Ceníme si té možnosti, že letos, kdy si připomínáme 80. výročí doby druhého stanného práva, a právě v den vyhlazení obce Ležáky, bude nejen na místě památníku představena kniha, která s tímto tématem úzce souvisí, ale také, že budeme moci hostit profesionály bádající v oboru válečných dějin 20. století. Pevně doufám, že díky Memorandu o spolupráci bude moci Památník Zámeček i nadále uvádět ve známost aktivity Historického ústavu AV ČR a pomáhat historikům v popularizaci poznatků i dalším výzkumu.“

Touto akcí ovšem program památníku 24. června nekončí. Po diskusi spojené s autogramiádou, budou moci návštěvníci ve 21 h shlédnout v rámci letního kina promítání snímku Bohdana Slámy Krajina ve stínu. Přístup na obě akce je zdarma a všichni jsou tak srdečně zváni.

Zpět
Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli, nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb.

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše