PZP_194 svíček_2022.jpg

V Památníku Zámeček Pardubice se rozhoří 194 svíček za 194 obětí

2. 1. 2024

Památník Zámeček Pardubice zve širokou veřejnost ke společné vzpomínce na zde popravených 194 obětí a připomenutí počátků úspěšného působení výsadku Silver A. Vzpomínkové setkání začne ve 13 hodin za přítomnosti vážených hostů kladením květinových darů a zapalováním svíček. Veřejnost se může zapojit kdykoli od 13 hodin až do večera, a to jak zapálením svíčky, tak položením květinového daru k pomníku.

Datum není vybráno náhodně – 9. ledna 1942 došlo k prvnímu zachycení vysílání Jiřího Potůčka z výsadku Silver A Vojenskou radiovou ústřednou u Londýna. K prvnímu úspěšnému vzájemnému propojení došlo 15. ledna. Výsadku Silver A se během svého působení na Pardubicku podařilo vybudovat rozsáhlou síť spolupracovníků, mnoho z nich bylo za zapojení v odboji popraveno v červnu a červenci 1942 na Zámečku. „Vedle zapálení svíček za oběti popravené na Zámečku a položení květin zveme návštěvníky do expozice Památníku Zámeček Pardubice, která bude 9. ledna přístupná zdarma,“ doplnil ředitel památníku Viktor Janák. Expozice, která je v lednu a únoru jinak otevřena pouze o víkendech, bude v den komorní vzpomínky zpřístupněna od 10 do 17 hodin.

Na vzpomínku u Památníku Zámeček Pardubice od 14 hodin navazuje pietní akt v prostorách Larischovy vily s názvem Silver A v paměti tří generací. Organizuje ho Památník Lidice pod záštitou Ministerstva kultury a Pardubického kraje, ve spolupráci s městem Sezemice a Československou obcí legionářskou. Lednová akce je jednou z hlavních událostí, kterými Památník Zámeček Pardubice připomíná oběti nacistického režimu. Pietní akt k připomenutí 82. výročí heydrichiády na Pardubicku proběhne 3. června, tedy v den, kdy v roce 1942 proběhly první popravy na Zámečku.

Památník Zámeček Pardubice se nachází na území nacistického popraviště, kde bylo v průběhu heydrichiády v roce 1942 popraveno 194 osob včetně dospělých obyvatel obce Ležáky a podporovatelů výsadku Silver A. Moderní expozice zasazuje situaci na Pardubicku za 2. světové války do kontextu světových dějin a zabývá se i poválečným obdobím.

Zpět
Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli, nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb.

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše