Zapálení 194 svíček 12. ledna 2022.

Zapálení 194 svíček za 194 obětí

9. 1. 2023

Na počátku nového roku si opět připomeneme odboj na Pardubicku a začátky fungování parašutistů ze Silver A. Ten byl jedním ze tří výsadků vysazených nad územím Protektorátu Čechy a Morava v noci z 28. na 29. prosince 1941.

9. ledna 2023 od 13:00 při této příležitosti zapálíme u pomníku Památníku Zámeček 194 svíček jako symbol a uctění 194 obětí nacistického režimu, které byly na Zámečku popraveny. Mezi popravenými byli odbojáři, podporovatelé Silver A a obyvatelé nedalekých Ležáků. Na vzpomínkový akt navazuje akce „Silver A v paměti tří generací“, kterou od roku 2008 pořádá Památník Lidice jako připomínku odboje na Pardubicku. Byť se ani letos nepodařilo hlavní pietní akt vrátit do Památníku Zámeček, kde se dřív tradičně konal, na význam pardubického a celkově československého odboje nezapomínáme.

K uctění památky obětí nacistického režimu a zavzpomínání na jejich hrdinství zveme i veřejnost. Můžete s námi zapálit svíčku či položit květiny k pomníku.

Zpět
Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli, nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb.

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše