lednove_projekce_web.jpg

Závěr ledna ve znamení filmových projekcí v Památníku Zámeček

11. 1. 2023

Na druhou polovinu ledna, konkrétně na čtvrtek 26. a úterý 31. ledna, jsme si pro vás v Památníku Zámeček nachystali dvě filmové projekce. Těšit se můžete na dokument Příběhy vlastenců a film Boxer a smrt.

Televizní dokument Příběhy vlastenců připomíná události roku 1942. Věnuje se operaci Anthropoid, heydrichiádě, osudům československých odbojářů a pamětníků, připomenuty jsou také popravy příbuzných a spolupracovníků parašutistů v Mauthausenu. Prostor je věnován i Památníku Zámeček Pardubice a výsadku Silver A.

Příběhy vlastenců uvedeme ve čtvrtek 26. ledna od 17:00, po filmu bude následovat diskuze s jeho režisérem Oliverem Malinou Morgensternem. Pro zájemce bude navíc od 19:00 otevřena expozice, kterou si budou moci projít za doprovodu odborného výkladu jednoho z našich průvodců. Vstup pro dospělé je 120 Kč a pro děti 80 Kč a zahrnuje projekci, následnou diskuzi i komentovanou prohlídku. Dokument budou mít možnost zhlédnout i školy, a to ve čtvrtek 26. ledna a v pátek 27. ledna dopoledne v rámci uzavřených projekcí. Po vzpomínkovém aktu z 9. ledna se zároveň jedná o letošní druhé připomenutí začátků působení paradesantního výsadku Silver A na Pardubicku.

Děj filmu Boxer a smrt z roku 1962 je zasazen do koncentračního tábora, jehož velitel je amatérským boxerem. Jako partnera k tréninku si mezi vězni vybere Jána Komínka, také boxera amatéra, kterému se tak začne dostávat speciálního zacházení. Mezi zdmi koncentračního tábora však nemůže jít o fair-play ani při sportovních zápasech. Zajímavostí může být, že Památníku Zámeček se týká i téma boxu – člen pardubického gestapa Walter Kröger, který stál za mnoha brutálními výslechy, byl bývalým profesionálním boxerem.

Snímek Boxer a smrt bude promítán 31. ledna od 18:00 ve spolupráci s Institutem Paměti národa Pardubice. Jedná se o první ze čtyř plánovaných společných projekcí, na další se můžete těšit vždy poslední úterý v měsíci. Vstupné je dobrovolné. Uvedení Boxera a smrti vztahujeme k Mezinárodnímu dni památky obětí holocaustu, který připadá na 27. ledna.

Oba filmy budou promítány v kinosále Památníku Zámeček. Věříme, že specifická atmosféra projekčního místa vytvoří ojedinělý divácký zážitek.

Zpět
Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli, nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb.

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše