stavba_roku1.jpg

Památník Zámeček získal hned dvě ocenění na Stavbě roku 2022

19. 10. 2022

Dvě ocenění získal pardubický Památník Zámeček, připomínající tragické osudy českého národa v období 2. světové války, v největší soutěži v oboru architektury a stavitelství Stavba roku 2022. Speciální cenu poroty získal v kategorii za mimořádný společenský přínos. Předseda Senátu Miloš Vystrčil navíc ocenil rekonstrukci a dostavbu Památníku Zámeček Cenou předsedy Senátu Parlamentu ČR. Více v přiložené zprávě.

„Porota udělila Cenu za mimořádný společenský přínos Památníku Zámečku za architektonicky i urbanisticky unikátní řešení výjimečného pietního místa, jehož hlavním posláním je uchovávat památku obětí rasistické perzekuce v letech nacistické okupace,“ citoval zdůvodnění z ocenění náměstek pardubického primátora Jakub Rychtecký, který obě ceny v Betlémské kapli v Praze převzal. „Jsem za ocenění velmi rád, neboť je považuji za ocenění práce celého týmu, který se na přestavbě památníku podílel, ať už jde o tvůrce ideového obsahu a libreta expozice, kolegyně a kolegy z úřadu, autory poutavého a přitom citlivého architektonického řešení, nebo dodavatele stavby. Obě ceny patří všem, kdo se na modernizaci a rekonstrukci území národní kulturní památky podíleli, a děkuji jim za to, že v Pardubicích vytvořili nejen důstojný památník 194 obětem nacistické perzekuce, ale i místo, které je a bude zdrojem poučení pro další a další generace. Ve světle současného dění je téma nové expozice nanejvýš aktuální,“ vysvětlil náměstek Rychtecký, který stál u zrodu myšlenky na doplnění památníku o část objektu expozice.

Návrh stávajícího Památníku Zámeček architektů Víta Podráského a Jana Žalského vzešel z architektonické soutěže s potvrzením regulérnosti od České komory architektů, investorem bylo statutární město Pardubice, dodavatelem stavby SKOS, s.r.o. Mezi 79 stavbami, přihlášenými do jubilejního 30. ročníku soutěže Stavba roku se probojoval do užší nominace 31 staveb. „Ze získaných ocenění máme samozřejmě radost, ale největším přínosem účasti památníku v soutěžních přehlídkách i získaných nominacích a cenách je pozornost, které se mu díky tomu dostává, protože témata a dějinné souvislosti, které připomíná, nejsou z nejpřístupnějších, ale je velmi důležité, abychom jim věnovali pozornost,“ sdělil architekt Podráský.

Skvělou grafickou úpravu připravila Jana Jebavá z grafického studia Datle. „Bez politické angažovanosti a schopností mladého náměstka pardubického primátora Jakuba Rychteckého by to nebylo vůbec možné. Skvělou podporou nám byla i bývalá ředitelka Památníku Lidice Martina Lehmanová. Za několik desítek let se nic podobného nepodařilo – nová budova, nová architektura, zlomová témata novodobé historie. Díky Zastupitelstvu města Pardubic, že nám tolik věřilo, a díky Historickému ústavu Akademie věd ČR, že podpořil celý projekt. Kdyby chyběl jediný článek, už by se to nepovedlo,“ poděkoval historik a autor libreta expozice Vojtěch Kyncl.

Expozice Památníku Zámečku funguje i v zimních měsících především pro školy ale i širokou veřejnost. „Do konce listopadu je pro veřejnost expozice otevřena od úterý do pátku od 13 do 17 hodin a o víkendech a státních svátcích od 10 do 17 hodin. V prosinci bude fungovat v režimu víkendového provozu a chystáme i další edukační program pro veřejnost. Na památník jako v minulém roce doputuje i Betlémské světlo,“ pozval návštěvníky na Památník Zámeček ředitel Viktor Janák. 

Zdroj: Tiskové oddělení statutárního města Pardubice

Zpět
Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli, nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb.

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše