Památník Zámeček zve na pietní akt k připomenutí 82. výročí heydrichiády na Pardubicku
27. 5. 2024Památník Zámeček Pardubice zve na pietní akt k 82. výročí heydrichiády na Pardubicku, který se uskuteční v pondělí 3. června 2024 od 13 hodin. Akt se koná pod záštitou prezidenta České republiky Petra Pavla a záštitou ministra kultury Martina Baxy. Při této příležitosti budou nově představeny unikátní předměty a svědectví spojené s vypálením osady Ležáky.
Pietní akt připomíná oběti popravené na Zámečku během druhého stanného práva, které bylo vyhlášeno 27. května 1942 po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. V červnu a červenci 1942 vyhaslo na pardubickém popravišti 194 životů. „Datum pietního aktu je od minulého roku pevné a 3. červen nebyl vybrán náhodně – právě v tento den bylo zavražděno prvních 5 obětí,“ upřesnil ředitel Památníku Zámeček Pardubice Viktor Janák.
Pietní akt začne ve 13 hodin kladením květinových darů, následovat budou proslovy hostů
a vystoupení chlapeckého sboru BONIFANTES. Předpokládaný konec oficiální části je ve 14 hodin. Expozice památníku bude při této významné události otevřena od 10 do 17 hodin, vstup bude zdarma.
U příležitosti pietního aktu budou ve foyer památníku vystaveny unikátní předměty, které jsou spojeny s vypálením osady Ležáky – originální šavle a hlášení četníků, kteří byli u zániku osady přítomni. Předměty budou k vidění do Dnů evropského dědictví, tedy do víkendu 7. a 8. září, zapůjčilo je muzeum Četnická stanice Chlumec nad Cidlinou.
Účast na pietním aktu potvrdili Věra Kovářová, první místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR; paní Miluše Horská, senátorka; pan Jan Holovský, ředitel odboru muzeí
a galerií Ministerstva kultury. Pietního aktu se dále zúčastní Její Excelence Gita Kalmet, velvyslankyně Estonské republiky; Její Excelence Ljiljana Pancirov, velvyslankyně Chorvatské republiky; Jeho Excelence Daan Feddo Huisinga, velvyslanec Nizozemského království; či Její Excelence Bettina Kirnbauer, velvyslankyně Rakouské republiky. Přítomni budou zástupci velvyslanectví Francouzské republiky, Spolkové republiky Německo, Státu Izrael a Velké Británie a Severního Irska. Oběti uctí také Martin Netolický, hejtman Pardubického kraje, vedení Statutárního města Pardubice, zúčastní se i zástupci mnoha paměťových a vzdělávacích institucí a spolků.
Mezi 194 popravenými byli dospělí obyvatelé osady Ležáky, přímí podporovatelé výsadku Silver A včetně matky velitele výsadku Alfreda Bartoše Antonie, jejího druha Ferdinanda Cháry
a hoteliéra Arnošta Košťála, který ve svém hotelu Veselka zaměstnal výsadkáře Josefa Valčíka. Posledními popravenými byli 9. července členové sokolské odbojové skupiny S21B z Bohdašína a okolí, kteří poskytli úkryt radistovi Jiřímu Potůčkovi.
Moderní expozice Památníku Zámeček připomíná oběti, příběh výsadku Silver A, který je úzce spojen s Pardubicemi, odboj i kolaborantství. Vše pak zasazuje do kontextu předválečného
a poválečného dění. Návštěvnický zážitek umocňuje architektonické provedení památníku, které pracuje se syrovými materiály jako je beton nebo ocel, se hrou světla a stínu či svažující se podlahou.