PZ_pietni uzemi_foto_Ondrej_Bouska.jpg

Poradní sbor ředitele Památníku Zámeček Pardubice instituci poskytuje cennou zpětnou vazbu

4. 9. 2023

Památník Zámeček Pardubice, nacházející se na místě bývalého nacistického popraviště, je paměťovou institucí připomínající nejen oběti heydrichiády, ale také 2. světovou válku, její příčiny a důsledky. Vedení památníku si uvědomuje citlivost tématu a v rámci snah o co největší objektivitu založilo poradní sbor ředitele složený z odborníků a odbornic v oblasti historie, muzeologie, umění, muzejní pedagogiky a medializace. Funkcí tohoto odborného orgánu je podávat nezávislou oponenturu a rady týkající se činnosti a projektů památníku.

Poradní sbor tvoří doc. PhDr. Jan Němeček, DrSc. pocházející z Pardubic, který od roku 1995 působí v Historického ústavu AV ČR a věnuje se hlavně československým dějinám v první polovině 20. století včetně 2. světové války. Doc. Mgr. Tomáš Jiránek, Ph.D. z Filozofické fakulty Univerzity Pardubice se zaměřuje na moderní české vojenské a ekonomické dějiny, dějiny genderu a dějiny každodennosti v 19. století. S Historickým ústavem AV ČR i Univerzitou Pardubice navíc Památník Zámeček již v minulosti navázal úzkou spolupráci. Dalším členem je Mgr. Václav Sixta, Ph.D. zabývající se didaktikou dějepisu, občanského vzdělávání a také na výzkum kultury vzpomínání. Byl zástupcem vedoucího v Oddělení vzdělávání Ústavu pro studium totalitních režimů, aktuálně působí na Univerzitě Hradec Králové. Čtvrtou členkou poradního sboru je Mgr. Martina Lehmannová, bývalá předsedkyně Českého výboru ICOM a výkonná ředitelka Kanceláře pro přípravu Generální konference ICOM Prague 2022, mezi lety 2017 a 2020 byla také ředitelkou Památníku Lidice. Pátým a posledním členem sboru je Mgr. Filip Petlička, současný ředitel Ostravského muzea, který v minulosti vedl oddělení komunikace a prezentace Památníku Lidice a byl členem organizačního týmu ICOM Prague 2022. „Poradní sbor ředitele Památníku Zámeček Pardubice poskytuje vedle cenných rad a zkušeností také objektivní pohled z vnějšku, který je zásadní pro kvalitní fungování každé instituce,“ uvedl ředitel památníku Viktor Janák.

Členství je čestné a nenáleží za něj finanční odměna, funkční období je pětileté. Členové a členky jsou jmenováni ředitelem Památníku Zámeček Pardubice a musí splňovat obecně uznávaná pravidla a výsledky vědecké činnosti nebo musí být osobnostmi zvláštního kulturního významu. Snahou je docílit rozmanitého složení poradního sboru co se týče odborného zaměření, zkušeností či věku. Zásadní výstupy z jednání poradního sboru jsou prezentovány na webových stránkách památníku.

Památník Zámeček Pardubice se nachází na území nacistického popraviště, kde bylo v průběhu heydrichiády v roce 1942 popraveno 194 osob včetně dospělých obyvatel obce Ležáky a podporovatelů výsadku Silver A. Moderní expozice zasazuje situaci na Pardubicku za 2. světové války do kontextu světových dějin a zabývá se i poválečným obdobím.

Zpět
Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli, nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb.

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše