web_brezen.png

Třetí měsíc letošního roku se budeme věnovat spojení filmu a historického bádání

28. 2. 2023

V únoru jsme si přednáškou a projekcí připomínali rok od začátku stále probíhající ruské invaze na Ukrajinu. V březnu se v Památníku Zámeček Pardubice podíváme dále do minulosti a zaměříme se na téma filmů věnujících se válce a antisemitismu. V našich prostorách se také uskuteční seminář o výuce dějin 20. a 21 století.

Ve středu 15. března od 18:00 se v přednášce zaměříme na téma Zobrazování války ve filmu a televizi. Filmy a seriály často utváří naši představu o podobě válečných konfliktů. Jak ale probíhá příprava na natáčení příběhů odehrávajících se za války? Odpovídají nápady filmařů historickým pramenům? K jakým kompromisům dochází při natáčení nejčastěji? O tom a mnohém dalším pohovoří historik Mgr. Pavel Kmoch, který zároveň působí jako odborný poradce při natáčení filmů. Pracoval na snímcích, jakou jsou Anthropoid a Králíček Jojo, nebo na seriálu 1864.

V úterý 28. března v 18:00 proběhne třetí z filmových projekcí, které spolupořádáme s Institutem Paměti národa Pardubice. Promítneme film českého divadelního a filmového režiséra Alfréda Radoka Daleká cesta. Trochu zapomenutý snímek z roku 1948 vznikl krátce po skončení války a filmové postupy kombinující stylizované scény s dokumentárními záběry navozují stísněnou atmosféru a strach, který panoval v terezínském ghettu.

Připomínáme, že poslední březnový den v našich prostorách proběhne seminář Soudobé dějiny ve škole: Jak učit o válce?. Více informací naleznete zde na našem webu.

Od 1. března měníme otevírací dobu Památníku Zámeček. Opět budeme mít otevřeno i ve všední dny (kromě pondělí), a to od 13:00 do 17:00. Můžete nás tak navštívit třeba o jarních prázdninách. V sobotu a neděli zůstává otevírací doba v rozmezí od 10:00 do 17:00. Těšíme se na vaši návštěvu.

Zpět
Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli, nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb.

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše