RI2A0464.JPG

Velkolepé otevření památníku za účastí zahraničních velvyslanců

26. 10. 2021

Práce na revitalizaci pietního místa Památníku Zámeček úspěšně skončily. V pondělí 25. 10. došlo ke slavnostnímu přestřižení pásky, u kterého nechyběl významný host, pamětník pan Antonín Burdych. Celému aktu přihlíželo téměř dvě stě významných domácích i zahraničních hostů, jmenujme alespoň pamětnici paní Jarmilu Doležalovou, rozenou Šťulíkovou, Jeho Excelenci Nicka Archera MVO velvyslance Velké Británie, paní chargé d’affaries Jennifer Bachus za Velvyslanectví USA, kulturního atašé velvyslanectví Spolkové republiky Německo Markuse Klingera či zástupce polské Ambasády, třetího tajemníka Paweła Piotrowského. Nechyběli ani senátoři a poslanci Parlamentu České republiky.

Expozice Památníku Zámeček nabízí nové a v mnoha případech také překvapivé historické souvislosti. A to díky unikátním písemným dokumentům nejen z českých, ale i německých či amerických archivů. Dále obsahuje úvodní krátký film zachycující přerod prvorepublikové atmosféry do nacistického teroru s unikátními dobovými obrazy z Pardubic, doklady administrativní preciznosti nacistického aparátu, předměty dochované z popraviště, audionahrávku deníku Jaroslava Charypara, který odvážel z popraviště mrtvé, fotografie přibližující ženevské konvence a krátké filmy se svědectvími přeživších či pamětníků. Část historických materiálů je prezentována v tištěné formě, část pomocí dataprojektorů, LCD displejů a reproduktorů. „V Památníku Zámeček jsou tak například poprvé zveřejněny nejen některé úřední dokumenty, ale také deníkové zápisy a rozhovory Adolfa Hitlera, Heinricha Himmlera, Josepha Goebbelse nebo Martina Bormanna,“ dodává sám autor ideového libreta expozice historik akademie věd Vojtěch Kyncl. Ten při slavnostním otevření provázel expozicí svým odborným výkladem.

O provoz Památníku Zámeček se již stará příspěvková organizace, která má nyní 6 zaměstnanců. „Je nám ctí, že otevíráme jeden z mála nových památníků, který se věnuje neotřelou formou tragickým událostem druhé světové války. Formou, která se nesnaží „pouze“ vyprávět příběh, ale zachytí i dobový kontext a myšlenkové pochody, které k událostem předcházely. Je úctyhodné, že se statutární město Pardubice rozhodlo revitalizovat toto historicky důležité a dlouho opomíjené místo,“ řekl k otevření ředitel Janák. Ten pak dále informuje, že do konce tohoto roku, respektive do Vánoc, bude expozice otevřena návštěvníkům od úterý do neděle v odpoledních hodinách, dopoledne budou probíhat edukační programy pro školy a exkurze předem nahlášených skupin.

Mimo výstavby nové expozice se také zrevitalizoval prostor kolem pomníku, kde byly odstraněny keřové porosty. Tím došlo k odkrytí původního valu, před kterým byly v roce 1942 vykonávány popravy a který se po remodelaci stal významnou součástí památníku. Celkově pak bylo na pietním místě vysázeno 58 nových stromů. Dále pak byly vybudovány mlatové cesty pro pěší doplněné veřejným osvětlením a kamerovým systémem.

Památník stojí na místě bývalé cvičné střelnice záložního policejního pluku Böhmen, kterou nacisté v létě roku 1942 proměnili na popraviště gestapa. Od 3. června do 9. července 1942 zde bylo popraveno 194 českých vlastenců, jejichž těla byla zpopelněna a popel vysypán do Labe. V roce 1949 vznikl na místě popraviště památník. „Dnes máme tu čest otevřít a zahájit provoz nového památníku Zámeček, který je moderní, soudobý, interaktivní, nicméně právě díky tomu, je expozice velmi realistická. Nečekejme, že po prohlídce budeme používat k hodnocení slova typu „krásné“ nebo „okouzlující“. A myslím, že takovým hodnocením by nebyli nadšeni ani autoři expozice. Jsem přesvědčen, že nejlepší chválou budou slova „skutečné, realistické, mrazivé či zoufale pravdivé“. Protože doba a skutky, které Zámeček připomíná, takové byly,“ říká primátor města Martin Charvát. Na primátorova slova navazuje náměstek primátora Jakub Rychtecký, který projekt z pohledu samosprávy města vedl: „Dva pietní akty ročně a uzavřenost areálu, který je národní kulturní památkou, pro běžnou veřejnost byly z našeho pohledu pro správnou funkci památníku velmi málo. Památník byl pro část i pardubické veřejnosti téměř zapomenutým místem. Nesmíme kvůli našim hrdinům, obětem a jejich rodinám, ale také kvůli dalším generacím zapomínat na historii a tragické události druhé světové války, což byl také hlavní důvod, proč jsme už v roce 2016 začali připravovat tuto investici. Velmi citlivá rekonstrukce a modernizace památníku včetně vybudování expozice, která poutavými a interaktivními prostředky, a přitom citlivě vypráví příběh našich hrdinů a obětí, je cestou, jak vzdělávat a varovat další generace. Tým pana ředitele Janáka již začal v této souvislosti pracovat na tvorbě edukativních programů, jež mají oslovit žáky a studenty nejenom z Pardubicka.“

Do revitalizace celého areálu včetně expozice město investovalo 43,8 milionu korun, s pokrytím nákladů mu přitom pomáhají dotace Evropské unie a příspěvek státního rozpočtu ve výši přes 21 milionů korun. Dotace je čerpána prostřednictvím ITI Hradecko-pardubické aglomerace – IROP - Prioritní osa 3: Dobrá správa území a zefektivnění veřejných institucí, Specifický cíl: 3.1 Zefektivnění prezentace, posílení ochrany a rozvoje kulturního dědictví. Stavbu zajistila regionální firma SKOS Skuteč, některé exponáty zapůjčilo Východočeské muzeum Pardubice a samotnou instalaci expozice zaštítil Protvar Brno.          

www.zamecek-memorial.cz

Zpět
Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli, nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb.

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše