
Památník Zámeček Pardubice připomene 80 let od konce války výstavou a přednáškami
30. 4. 202580. výročí konce 2. světové války připomene Památník Zámeček panelovou výstavou, která přibližuje nejen klíčové události konfliktu, ale také jeho následky. Vernisáž proběhne ve středu 7. května od 17 hodin, v18 hodin na ni naváže první ze série čtyř přednášek – historik Jan Němeček se zamyslí nad podstatou pobytu sovětských a amerických vojsk na československém území. Můžeme místo osvobození používat termín okupace, jak je tomu třeba v Polsku?
Výstava i přednášky zdůrazňují, že 8. květen neznamenal tlustou čáru za hrůzami války, s jejich důsledky se potýkáme dodnes. „Jedním z cílů výstavy je poukázat nejen na válečné události, ale také na výzvy, které konec války přinesl. Věnuje se tedy i tématům, jako jsou psychické a fyzické problémy, kterým čelili přeživší koncentračních a zajateckých táborů, potřebu potrestat nacistické zločince nebo na osudy potomků obětí nacistického teroru, kterým krátce po válce životy znovu převrátil další totalitní režim, tentokrát komunistický,“ upřesňuje ředitel Památníku Zámeček Pardubice Viktor Janák.
Autorem výstavy je historik Vojtěch Kyncl, který stojí také za ideovým konceptem expozice památníku. Výstava (podobně jako expozice) nezačíná hned 2. světovou válku, ale přibližuje vznik nacistické ideologie, z válečného období připomíná například československý odboj, bombardování východních Čech nebo Pražské povstání. Každý panel obsahuje bohatý obrazový materiál. Na rampě Památníku Zámeček Pardubice bude výstava ke zhlédnutí v květnu, na začátku června se přesune do sálu Jana Kašpara na Komenského náměstí.
Veřejnost je dále zvána na hned čtyři květnové přednášky, které se zaměřují na témata spojená s koncem války a poválečným vývojem v Evropě. Jako první památník 7. května navštíví Jan Němeček, který promluví o již zmíněné problematice osvobozování Československa sovětskou armádou. Následující týden Vojtěch Kyncl přiblíží poválečné soudní procesy s válečnými zločinci včetně toho největšího s K. H. Frankem. Třetí květnová středa, tedy 21. května, bude patřit Sandře Kreisslové a tématu turismu odsunutých Němců do Československa, jejichž hlavním cílem bylo navštívit své bývalé domovy. Cyklus přednášek zakončí Martin Čeřovský s tématem formování evropského povědomí po 2. světové válce. Přednášky se konají od 18 hodin v kinosále památníku, vstupné je 50 Kč.
Moderní expozice Památníku Zámeček Pardubice připomíná oběti, příběh výsadku Silver A, který je úzce spojen s Pardubicemi, odboj i kolaborantství. Vše pak zasazuje do kontextu předválečného a poválečného dění. Návštěvnický zážitek umocňuje architektonické provedení památníku, které pracuje se syrovými materiály jako je beton nebo ocel, s hrou světla a stínu či svažující se podlahou.
Kateřina Hloušková, Památník Zámeček Pardubice
hlouskova@zamecek-memorial.cz , 732 895 227