
Zveme vás na film Pohřbené naděje, který promítáme ve spolupráci s Gulag.cz a Divadlem 29
16. 6. 2025Osudy Čechoslováků v sovětském Kyrgyzstánu přibližuje dokumentární film Pohřbené naděje, na jehož projekci a následnou debatu s tvůrci vás srdečně zveme.
Film je výsledkem expedice organizace Gulag.cz, která se do Kyrgyzstánu vydala v srpnu 2024. Mapuje sovětský teror, jehož oběťmi se stali i lidé z početné komunity Čechoslováků, přináší setkání a rozhovory s pamětníky, potomky Čechů i místními odborníky.
Projekce se koná v pondělí 23. června od 19 hodin v Divadle 29, vstup je zdarma. Po promítání se uskuteční debata s tvůrci filmu.
Na jaře 1925 se stovky Čechoslováků vydaly tisíce kilometrů do dalekých stepí v podhůří Ťan Šanu. V zaostalém koutě sovětské říše vybudovali prosperující komunitu. Jejich úspěch byl však krutě vykoupen nemocemi, úmrtími i sílícím stalinským terorem. Právě díky expedici se podařilo dohledat jména více než padesáti Čechů a Slováků, kteří se stali obětmi sovětských represí. Přes dvě desítky z nich byly za Stalina na místě popraveny. Kde zemřeli naši krajané? Co skrývají kyrgyzské archivy a jaká je místní paměť na sovětský teror? V temné minulosti Sovětského svazu je stále mnoho otázek, na které je třeba hledat odpovědi, a spousta zmařených životů, na něž bychom neměli zapomínat. (Gulag.cz)
Kromě filmu Pohřbené naděje jsou aktuálně aktivity Gulag.cz v Pardubicích zastoupeny také výstavou Sandarmoch – kde stromy mají tváře. V ruském Sandarmochu bylo v letech 1937–1938 popraveno více než 6 000 osob 56 národností včetně 6 Čechů. Výstava přibližuje nejen výsledky práce ruského historika Jurije Dmitrijevova včetně nálezů z masových hrobů, ale také umělecká díla převážně ruských autorů reflektující tragické důsledky nedořešené ruské minulosti.
Výstavu Sandarmoch – kde stromy mají tváře můžete navštívit do 20. července v Mázhausu Pardubice.